Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate perimta Nyderlandų Karalystės policijos patirtis kuriant saugią aplinką

Data

2017 12 18

Įvertinimas
0
4.jpg

     Taip pat atkreipė dėmesį į gyvenamųjų namų kvartaluose stovinčius ženklus su mobiliosios programėlės „Viber“ logotipu. Pasidomėjus ką jie reiškia, policijos kolegos iš Nyderlandų Karalystės paaiškino, jog šie ženklai simbolizuoja toje vietoje veikiančias saugias kaimynystes ir rodo, kad čia gyvena budrūs ir vieni kitais besirūpinantys gyventojai.

     Utenos AVPK viršininko pavaduotojas Vaidotas Žilys, grįžęs į Lietuvą, netruko pabandyti šią idėją įgyvendinti Utenoje. Dėka darnaus Utenos AVPK bendruomenės pareigūnių darbo ir užsispyrimo, pirmoji tokia saugi kaimynystė jau veikia.

     2017 m. gruodžio 16 d. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnės Agnė Steponavičienė ir Daiva Maselskienė Naujasodžio gatvėje įkūrė saugios kaimynystės grupę kuri naudosis „Viber“ programa. Tai pirmoji Lietuvoje saugios kaimynystės grupė, kurios nariai rūpindamiesi saugios aplinkos kūrimu komunikuos tarpusavyje per „Viber“.

     „Viber“ tai viena iš populiariausių susirašinėjimo ir garso/vaizdo pokalbių programėlė išmaniajam telefonui ir kitiems mobiliesiems įrenginiams. Kodėl „Viber“? Nes turint „Viber“ nereikia žinoti ir ieškoti programos vartotojų, nes kiekvienas vartotojo mobiliojo telefono kontaktų knygoje esantis žmogus, kuris įsidiegęs „Viber“, atpažįstamas automatiškai ir priskiriamas į „Viber“ kontaktų sąrašą iš kurio galima sudaryti bendras žmonių bendravimo grupes. Programos pagalba galima skambinti per „Wi-Fi“ į mobiliuosius tinklus ir į kitus telefonus su įdiegta „Viber“ programa. Taip pat keliais paspaudimais, vienu metu visai grupei galima perduoti teksto pranešimus, paveikslėlius, vaizdo ir garso įrašus bei bendravimui naudojama didelė bazė animacinių „šypsenų“, teminių lipdukų.

     Gyventojų gyvenimo tempas tampa vis greitesnis ir užimtesnis, todėl Utenos miesto Naujasodžio gatvės saugios kaimynystės grupės nariai džiaugėsi galėsiantys aptarti ir spręsti problemas dėl gyvenamosios aplinkos saugumo per „Viber“ nerengiant atskirų susirinkimų. Gyventojai per „Viber“ galės greičiau, patogiau ir lengviau tarpusavyje komunikuoti, keistis informacija vieni su kitais, būdami darbe bei išvykų metu. Saugios kaimynystės grupės nariai suvokdami, kad tik bendrais veiksmais, glaudžiai komunikuojant tarpusavyje galės sukurti saugią aplinką tiek namuose, tiek teritorijoje, jungiančioje gyvenamuosius namus, pritarė pasiūlytai įdėjai ir prisijungė prie „Viber“ programos sudarydami bendrą teritorijoje gyvenančių gyventojų grupę. Taip pat siekiant atkreipti Utenos krašto gyventojų dėmesį, kad Naujasodžio gatvėje yra įsikūrusi saugios kaimynystės grupė, kuri rūpinasi savo ir vieni kitų saugumu ir operatyviai keičiasi informacija vykdydami aplinkos stebėjimą, Utenos AVPK bendruomenės pareigūnės pastatė informacinį ženklą bei įteikė LED šviestuvus su judesio jutikliais, kad saugios kaimynystės grupės narių kiemai turėtų geresnį apšvietimą. Gyventojai taip pat labai džiaugėsi galėdami prisidėti prie pirmos Lietuvoje novatoriškos idėjos sukuriant saugią kaimynystę su „Viber“ programa.

     Pasak Utenos AVPK viršininko pavaduotojo V. Žilio, sunkiausia buvo surasti gyventojų (kaimynų) bendruomenę, kuri norėtų ir galėtų: t. y. be didesnių apribojimų naudotųsi mobiliuoju internetu, į mobiliuosius telefonus sutiktų įsidiegti programėlę „Viber“, o svarbiausia - sutiktų sukurti grupė su kaimynais elektroninėje erdvėje ir ten bendrauti saugios aplinkos ir kitais klausimais. Pasak V. Žilio, niekam ne paslaptis, jog mūsų visuomenė vis dar pakankamai uždara ir nelinkusi daugiau bendrauti su kaimynais, ypač jei nėra grėsmės patiems. Tad didžiausias iššūkis ir palinkėjimas, kad gyventojai nenustotų bendravę, ypač pasinaudodami šiuolaikiniais bendravimo instrumentais, socialiniais tinklais ir programomis, keistųsi informacija, rūpintųsi ne tik savo, bet ir kaimynų saugumu. Tik tuomet galima tikėtis, kad ši novatoriška idėja dėl saugios kaimynystės pasitvirtins ir ja naudosis vis daugiau gyventojų.